सामाजिक सञ्जालका कारण किशोरहरूमा तनाव बढ्दै

टोरन्टो (भाषा) । भर्खरको एक अध्ययन अनुसार, किशोर किशोरीहरूमा तनावका लक्ष्णहरू सामाजिक सञ्जाल, टेलिभिजन दृश्य र कम्प्युटर प्रयोगका कारणले देखिन थालेको बताइएको छ ।

क्यानाडाली साइकाइट्री जर्नलमा प्रकाशित एक अध्ययन अनुसार, औसत भन्दा बढि सोशल मिडिया प्रयोगकर्ताहरू, टिभी वाचकहरू र कम्प्युटर प्रयोग गर्ने किशोरहरूले विगत चार बर्षमा तनावका गम्भीर लक्ष्णहरू बढेको अनुभव गरेका छन् । क्यानाडाको मोन्ट्रियल–आधारित अध्ययनका अन्वेषकहरूका अनुसार किशोर–किशोरीहरूले सामाजिक सञ्जाल, टेलिभिजन र कम्प्युटरको प्रयोग घटाएपछि उनीहरूले तनावका लक्ष्णहरू पनि कम हुने अनुभव गरेको अनुसन्धानकर्ताहरूले बताए ।

अनुसन्धानकर्ताहरूका अनुसार सामाजिक सञ्जालको प्रयोग र टेलिभिजन अवलोकन डिप्रेशनको लक्ष्णहरूसँग सम्बन्धित रहेको बताइएता पनि यद्यपि अनुसन्धानले कम्प्युटर प्रयोग गरेर डिप्रेसनको लक्ष्णहरूसँग सम्बन्ध स्थापित गरेको छैन ।

‘कम्प्युटरको प्रयोग बढ्दो तनाव र सम्भवतः गृह कार्य गतिविधिसँग सम्बन्धित देखिन्छ।” अनुसन्धानकर्ताहरूले भने– ‘यस अध्ययनले सबैभन्दा महत्वपूर्ण असर पार्न सक्छ, जस्तै युवा तथा परिवारहरूले तनावका लक्षणहरूलाई कम गर्न टेलिभिजन वा सोशल मिडियाको प्रयोगलाई कसरी सीमित गर्छन् ।’

ट्रायल युनिभर्सिटीका प्रोफेसर पैट्रसियाले विशेष गरी सोशल मिडिया, टेलिभिजन र कम्प्युटरमा युवाहरूमाझ बढेको तनाव पुष्टि गर्न थप अनुसन्धान आवश्यक भएको बताए । सो टोलीले १२ देखि १६ वर्षबीचको क्यानाडाली बच्चाको बारेमा अध्ययन गरेको थियो । प्रत्येक वर्ष, यी विद्यार्थीहरूलाई सामाजिक मिडिया, टेलिभिजन र कम्प्युटरमा जानकारी साझा गर्न भनेका थिए ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित समाचार