स्वयं क्वारेन्टाइनको समयमा खाना र पोषण के छनौट गर्ने र स्वास्थ्यकर कसरी खान गर्ने ?

डब्ल्यूएचओ र युरोपले COVID- 19 सेल्फ– क्वारेन्टाइनको समयमा स्वास्थ्यकर कसरी खान सकिन्छ भन्ने बारे नयाँ गाइड प्रकाशित गरेको छ । यसले प्रतिरक्षा प्रणालीलाई बलियो राख्न मद्दतको लागि पोषणको बारेमा बहुमूल्य जानकारी समावेश गरेको बताइएको छ । यसमा आहारको लागि सुझावहरू पनि छन् जसले राम्रो स्वास्थ्यलाई समर्थन गर्दछ, जबकि हामी मध्ये धेरैलाई घरमा बस्न सल्लाह दिइन्छ र ताजा खाना खान र शारीरिक रूपमा सक्रिय हुन कम अवसरहरू पाउन सकिन्छ ।

दुर्लभ सामग्रीको साथ पनि, एक स्वस्थ आहार खान जारी राख्न सक्छ । स्व–क्वारेन्टाइन र एक्लोपनको समयमा स्वास्थ्यकर खानको लागि व्यक्ति र परिवारहरूको समर्थन गर्न, डब्ल्यूएचओ यूरोपीय कार्यालयले रोकथाम र गैर कम्युनिसिएबल रोगहरूको नियन्त्रणको लागि (एनसीडी) ले सामान्य सल्लाहहरूको एक सूची, र प्रेरणाको लागि व्यंजनहरुको केही उदाहरण विकसित गरेको छ ।

आज, सरकारले COVID- 19 महामारीको फैलावटलाई नियन्त्रण गर्न कडा कदम चालेको छ भने, व्यवसायहरू अस्थायी रूपमा बन्द भइरहेका छन्, र न्यूज वायरहरू यस रोगको बारेमा पूर्ण जानकारीहरू छन् । केही देशहरूमा रेष्टुरेन्टहरू र टेक–अफ प्रस्तावहरू सीमित भइरहेका छन् र सुपरमार्केटमा केहि चीजहरू कम उपलब्ध भइरहेका छन् ।

ताजा खानाको सीमित पहुँचले अत्यधिक प्रशोधित खाद्य पदार्थहरूको खपत बढाउन सक्छ, जुन फ्याट, चिनी र नुनको मात्रामा बढी हुन्छ । खाने बानीमा यस्तो परिवर्तनले प्रतिरक्षा प्रणाली, समग्र शारीरिक र मानसिक स्वास्थ्य, र विश्वव्यापी व्यक्तिको हितमा नकारात्मक असर पार्न सक्छ ।

खोजीकर्ता प्रकाशित डब्ल्यूएचओ र यूरोप पोषण सम्बन्धी विचार सामग्री कसरी खरीद गरीरहेको छ र रणनीतिक ठाउँहरू र कसरी सुरक्षित खाना पकाउने भन्ने सम्बन्धी अवस्थाहरू छुट्याउने र नुन, चिनी र बोसोको मात्रा सीमित हुने गरीरहेको छ । प्रकाशनले खाद्य सामग्रीहरूको सूची समावेश गर्दछ, क्यान्ड क्यान्ड उत्पादनहरू सहित, उच्च पोषण मूल्य सहित जुन सामान्यतया सस्तो, पहुँचयोग्य र लामो शेल्फ–लाइफ हुन्छ ।

थप रूपमा, डब्ल्यूएचओ र युरोपका विशेषज्ञहरूले पुर्तगाली शेफ नुनो क्विरोज रिबेरोसँग मिलेर ति पकाउने विधिहरू सिफारिस गरिएको सामग्री सहित, घरमा पकाउन सजिलो हुने बताइएको छ ।

स्व–संगरोधको समयमा स्वस्थ रहनको लागि पोषण मात्र आवश्यक कारक नभई स्वास्थ्यको लागि, शारीरिक रूपमा सक्रिय रहनु पनि महत्त्वपूर्ण छ । मानिसहरूलाई घरमा शारीरिक रूपमा सक्रिय रहन समर्थन गर्न, डब्ल्यूएचओ र यूरोपले क्वारेन्टाइन अवधिहरूको लागि विशेष मार्गदर्शनको विकास गरेको छ, सुझावहरू र गृह–आधारित अभ्यासहरूको उदाहरणहरू उल्लेख गरिएको छ ।

श्रोतः

http://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/nutrition/news/news/2020/3/food-and-nutrition-during-self-quarantine-what-to-choose-and-how-to-eat-healthily

प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित समाचार